CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Na čem (se) smaží Indonésie

Na čem (se) smaží Indonésie

Na čem (se) smaží Indonésie

11. – 26. května 2013  Informační centrum na zámku v Litomyšli

Vernisáž výstavy proběhne 11. května od 17 hodin.

18. května od 18 hodin – ochutnávka indonéských pochutin a promítání dokumentárního filmu Zelená poušť

Dne 11.května se na zámku v Litomyšli uskuteční vernisáž výstavy fotografií z nedávné expedice na Sumatru. Výstava fotografií ukazuje dopad pěstování palmy olejné na indonéské životní prostředí a život místních obyvatel, především z kmene Suku Anak Dalam (Děti lesa). Pořádá analytické centrum Glopolis v rámci projektu Hlad nepřijímáme a kampaně Česko proti chudobě.

Palmový olej je v Evropě nejběžněji používaným rostlinným tukem. Náš šampon, mýdlo, margarín, sušenky, zmrzliny, čokolády či bramborové lupínky – všechny tyto výrobky obsahují palmový olej. Dále ho najdeme také v čisticích prostředcích, krmivech pro zvířata a v rostoucí míře také v pohonných hmotách (palmový olej slouží jako surovina pro výrobu bionafty).

Plantážím palmy olejné ovšem závratnou rychlostí ustupují deštné pralesy, což ohrožuje život lesních kmenů i vzácnou faunu a floru a způsobuje výrazné emise oxidu uhličitého. Rozsáhlé plochy plantáží této plodiny určené především na vývoz zabírají také půdu, která dříve sloužila k pěstování plodin pro místní spotřebu. Tím je ohrožena potravinová soběstačnost a bezpečnost místních lidí.

Tým dobrovolníků se v rámci projektu „Hlad nepřijímáme“ analytického centra Glopolis vydal přímo na Sumatru, aby přinesl svědectví o tom, jaké dopady má pěstování této  monokultury na životní prostředí a na místní komunity. Povídali si s příslušníky místního kmene Suku Anak Dalam, se zaměstnanci palmových plantáží, drobnými zemědělci pěstujícími palmu olejnou, zástupci neziskových organizací i státní správy. Navštívili dvě provincie – Jambi, kde již palma olejná zabírá většinu úrodné půdy, a Západní Sumatru,  kde se plantáže teprve začínají rozrůstat. Skrze objektivy fotoaparátů účastníků cesty a jejich indonéských přátel se můžete na Sumatru přenést i vy.

Plakát na akci naleznete zde.

Sdílejte své myšlenky!

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

  1. +420 222 522 480
  2. info@fors.cz
  3. IČ 71010114

Sdílejte tuto stránku

Kalendář akcí

Copyright ©2019 | FoRS