CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Den proti násilí na ženách

Den proti násilí na ženách

Dne 25. listopadu je Dnem proti násilí na ženách. 25. listopadu je Mezinárodní den za odstranění násilí na ženách a následující dny budou věnovány aktivismu proti tomuto problému.

 

Násilí na ženách je jedním z nejrozšířenějších porušování lidských práv. Podle letošní studie Světové zdravotnické organizace zakusilo během života až 35% žen nějakou formu fyzického nebo sexuálního násilí. Podle studií na úrovni států až 70% žen zažilo fyzické nebo sexuální násilí od svého intimního partnera.

Datum mezinárodního dne je spojeno s brutální vraždou tří sester Mirabalových v roce 1960. Odpůrkyně tehdejšího diktátorského režimu v Dominikánské republice byly úkladně zabity na příkaz vládce země Rafaela Trujilla. Tento čin vyvolal ostrou reakci veřejnosti a přispěl nakonec k pádu samotného diktátora.

Z poselství generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna: „Násilí na ženách a dívkách se týká obětí samotných i celého lidského společenství. V roce 2008 jsem na tento problém, který se projevuje ve všech částech světa, reagoval spuštěním kampaně UNiTE proti násilí na ženách. Od té doby se k našemu úsilí připojili partneři z celého světa a pomáhají chránit právo žen a dívek na život bez násilí.

Vítám hlasy volající po skoncování s násilím, které podle odhadů postihne v průběhu života každou třetí ženu. Oceňuji politiky a známé osobnosti, kteří pomáhají zavádět a uplatňovat potřebné zákony i měnit nahlížení a přístup k problému. A vzdávám hold těm, kteří kdekoliv ve světě statečně pomáhají obětem násilí. 

V říjnu jsem měl možnost setkat se u příležitosti Dne OSN s jedním z těchto hrdinů. Je jím doktor Denis Mukwege, zakladatel nemocnice Panzi v Demokratické republice Kongo. Ta je útočištěm žen, které se staly oběťmi strašných krutostí. Dr. Mukwege říká: „Často nás jejich osudy vedou k slzám. My se ale vždy pustíme do práce. Operujeme, snažíme se napravit, co se dá.“ Inspiruje ho odvaha žen, které léčí, zejména těch, které se snaží pomáhat ostatním, stejně postiženým. 

Doktor Mukwege se setkává s násilím na ženách, které je důsledkem ozbrojeného konfliktu. Se stejným odhodláním bychom však měli pomáhat všem ženám, které jsou vystaveny násilí, ať už doma, ve škole nebo kdekoliv jinde, v kterékoliv zemi. 

Násilí na ženách je neslýchaným porušováním lidských práv. Proto 25. listopad tradičně zahajuje 16denní cyklus, během nějž si až do 10. prosince – Dne lidských práv – připomínáme problém násilí na ženách a hledáme k cesty k jeho eliminaci. I letos se v tento den oblečeme do oranžové barvy, abychom vyjádřili své odhodlání proti tomuto zlu bojovat.“ 

Více informací:  

Infolist OSN (anglicky) 

https://www.un.org/en/events/endviolenceday/pdf/UNiTE_TheSituation_EN.pdf

Stránky agentury UN Women 

http://www.unwomen.org/en/news/in-focus/end-violence-against-women

Kampaň UNiTE 

http://endviolence.un.org/

Sdílejte své myšlenky!

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

  1. +420 222 522 480
  2. info@fors.cz
  3. IČ 71010114

Sdílejte tuto stránku

Copyright ©2019 | FoRS