CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Prezident Zeman k Sýrii

Prezident Zeman k Sýrii

FoRS zaslal minulý týden dopis prezidentovi ČR Miloši Zemanovi s žádostí o podporu v rámci informační kampaně ke třetímu výroční vypuknutí konfliktu v Sýrii. Prezident reagoval velice rychle a uvedl, že podporuje úsilí o zastavení konfliktu a jednání o míru. Plné znění dopisu a odpověď prezidenta republiky naleznete níže:

Dopis neziskových organizací (Originál dopisu je k dispozici zde)

Vážený pane prezidente,

15. března 2014 uběhnou tři roky od vypuknutí syrské krize, kterou doprovází neustálé porušování nejzákladnějších norem lidských práv a humanitárního práva. Za podpory organizace Crisis Action jsme se proto připojili ke kampani #WithSyria a zavázali jsme se, že uděláme vše pro to, aby toto výročí krize bylo tím posledním.  Jménem tvůrců kampaně se na Vás tedy obracíme s prosbou, abyste se k tomuto závazku připojil i Vy.

Sýrie je nejhorší humanitární krizí 21. století. Téměř polovina obyvatel země byla donucena uprchnout ze svých domovů. Zahynulo více než 100 000 lidí. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN z 22. února 2014 představuje společný závazek tuto humanitární krizi vyřešit a kampaň #WithSyria by toto úsilí chtěla podpořit, abychom společně ukončili ničivý dopad konfliktu na miliony syrských civilistů.

Obyvatelé těch nejhůře postižených oblastí jsou doposud většinou odsouzeni k tomu, aby se o své rodiny, příbuzné a přátele postarali sami. Kampaň #WithSyria jim chce vyjádřit hlubokou solidaritu a za účasti více než 90 organizací z 16 zemí světa podnítit dosud největší veřejnou mobilizaci týkající se Sýrie. V týdnu před 15. březnem 2014 budou lidé z více než 35 zemí držet večerní tryznu a významná místa, jako například londýnské Trafalgarské náměstí nebo newyorské Times Square se promění v symboly naděje. Dětem, ženám i mužům přežívajícím uprostřed konfliktu tak ukážeme, že nám jejich osud není lhostejný.

Toto tragické výročí je zároveň příležitost k tomu, abychom kolektivně znásobili své úsilí. Zavážete se, prosím, i Vy, že učiníte vše pro to, aby Sýrie neprožila další rok krveprolití a utrpení? Připojte se k nám, abychom společně vyvinuli tlak na všechny strany konfliktu a další aktéry s následujícím cílem:

  • Zastavit krveprolití: konkrétně to znamená zastavit veškeré útoky na civilní cíle včetně škol a nemocnic, respektovat mezinárodní humanitární právo a práva těch, které konflikt zasáhl.
  • Zabezpečit přísun potřebné pomoci: konkrétně to znamená proměnit diplomatický průlom rezoluce 2139 Rady bezpečnosti OSN v průlom humanitární. V první řadě je nutné zabezpečit přísun humanitární pomoci civilistům v obležených oblastech a to do 30 dnů od vyhlášení rezoluce.
  • Zajistit, aby mírové rozhovory byly inkluzivní: konkrétně to znamená, aby v následujících kolech mírových rozhovorů zazněly a byly vyslyšeny hlasy těch, kteří jsou konfliktem nejvíce zasaženi, a to včetně občanské společnosti a žen.

Rádi bychom Vás požádali, abyste se ke kampani připojil následujícím způsobem:

  • Podělte se s námi o svůj vlastní příspěvek, který v rámci kampaně rádi využijeme a budeme propagovat.
  • Začleňte Váš závazek do veřejného prohlášení či projevu, ideálně před před 15. březnem.
  • Napište tweet s Vaším závazkem za použití klíčového slova #WithSyria.

Doufáme, že kampaň podpoříte, a že tak společně přispějeme nejen k ukončení krveprolití v Sýrii, ale i k tomu, aby se pomoc dostala k těm, kteří ji naléhavě potřebují.  Děkujeme!

Jménem humanitárních organizaci sdružených v Českém fóru pro rozvojovou spolupráci (FoRS):

Michal Čančík, ředitel ADRA ČR

Šimon Pánek, ředitel Člověk v tísni

Jan Dus, ředitel Diakonie ČCE – Středisko humanitární a rozvojové pomoci

Lukáš Curylo, ředitel Charita ČR

Za FoRS dopis předává:

Jana Miléřová, ředitelka FoRS

Odpověď prezidenta ČR (Originál dopisu je k dispozici zde)

Vážená paní ředitelko,

Děkuji Vám za Váš dopis. Plně sdílím Vaše obavy z vývoje situace v Sýrii. Jsem připraven při všech příležitostech, které jsou v rámci možností prezidenta republiky, usilovat o to, aby tento konflikt byl zastaven a přistoupilo se k Vámi navrhovaným mírovým jednáním. Dávám Vám proto svolení, abyste tento můj názor, jak navrhujete, využili ve své kampani. Dovoluji si pouze podotknout, že označovat situaci za nejhorší humanitární krizi 21. století je v roce 2014 bohužel příliš optimistické.

S pozdravem,

Miloš Zeman

Sdílejte své myšlenky!

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

  1. +420 222 522 480
  2. info@fors.cz
  3. IČ 71010114

Sdílejte tuto stránku

Kalendář akcí

Copyright ©2019 | FoRS