CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Newsletter NaZemi

Newsletter NaZemi

Organizace NaZemi zveřejnila listopadové číslo newsletteru, ve kterém naleznete informace o průzkumu outdoorových firem. Za povšimnutí jistě stojí i akce, které jsou pořádány od 18. listopadu v rámci Týdne globálního vzdělávání. A protože se blíží advent a s ním i Vánoce, přináší Vám tipy na fairtradové vánoční dárky i fairtradový adventní kalendář.

Celý newsletter je k dispozici zde.

Průzkum mezi firmami: tváří se jako české, ale vyrábí i v Asii

Označení česká firma či český výrobce nemusí znamenat, že uvedená společnost vyrábí v ČR. Provedli jsme průzkum mezi 47 českými outdoorovými a sportovními firmami, který ukázal, že některé společnosti se prezentují jako čeští výrobci i v případech, kdy většina jejich výrobků pochází z Asie. Spotřebitelé často nemají šanci poznat, zda všechny výrobky daného výrobce jsou opravdu vyráběné v ČR. Není rovněž jasné, zda firmy nějak řeší pracovní podmínky ve svých dodavatelských továrnách, ať už v ČR či v Asii.

Více se dočtete zde.

Každý je zodpovědný sám za sebe. Dejte dítěti důvěru

V říjnu přijel do Brna přední představitel tzv. postpedagogiky Hubertus von Schönebeck. Účastníci odcházeli z jeho interaktivní přednášky s mnoha myšlenkami a nedopovězenými otázkami. Německý pedagog hovořil o vztahu dítěte a dospělého, představil s tím související teorii a praxi amikace a celkově zasvětil účastníky do svého alternativního pohledu na svět.

Jeho přednášku si můžete poslechnout z audiozáznamu zde.

Už jste připraveni na Mikuláše?

V našem kamenném obchodě na Pekařské 22 v Brně už prodáváme krásné fairtradové adventní kalendáře. Jsou z bio mléčné čokolády s obsahem kakaa min. 37 %. Potěšte své děti nečím, co je bez chemie a nevyráběly to jiné děti.

Oslavte s námi Týden globálního vzdělávání

Ve 47 zemích světa se chystá od 15. do 23. listopadu oslava vzdělávání. Poprvé budeme slavit Týden globálního vzdělávání i v ČR, konkrétně v Praze, Brně, Olomouci a Horním Maršově. Heslem letošního ročníku je: Víme, co jíme?. Během tohoto týdne budete mít možnost zapojit se do diskuzí, shlédnout zajímavé výstavy a filmy vztahující se k odpovědné spotřebě jídla a potravinové bezpečnosti. Vstup na akce je zdarma.

Více informací o brněnských akcích se dozvíte zde. O dalších akcích se dočtete na webu www.globalnivzdelavani.cz.

Listopadový program Centra Syřiště

Kromě akcí v rámci Týdne globálního vzdělávání oslavíme v našem brněnském Centru Syřiště poslední listopadovou středu (26. 11. v 18:30) mezinárodní Den nenakupování. Slavit budeme bleším bazárkem a recy-workshopem. Máte doma tričko, které již nenosíte, hrnek, ze kterého již nepijete, nebo knihy, které nečtete? Přijďte sebe i ostatní obdarovat použitými věcmi. K tomu společně zrecyklujeme hliníkové plechovky a vytvoříme z nich kytky, stromky či jiné roztodivné artefakty.

Výzkum: Oděvní značky dostupné i v ČR využívají indických otrokyň

Náctileté dívky v indických tkalcovnách ve státě Tamil Nadu tkají látky pro známé odběratele, jako jsou například C&A, Primark či Sainsbury´s. Dívky jsou rekrutovány z nejchudších venkovských vrstev. K práci jsou lákány pod příslibem atraktivní práce a dobrého výdělku. Ve skutečnosti jsou pak nuceny pracovat až 68 hodin týdně za velice nízké mzdy. Mají omezenou svobodu pohybu, jsou nuceny k přesčasům i nočním směnám, pracují ve škodlivém prostředí bez ochranných pomůcek. Uvádí to nedávno zveřejněný výzkum nizozemských organizací SOMO (Centre for Research on Multinational) a ICN (India Committee of the Netherlands).

Více se dočtete zde.

Radio Proglas o fair trade a Fairtradových církvích

Poslechněte si reportáž Dany Koutecké z Radia Proglas z Národní fairtradové konference, kterou jsme pořádali společně s Ekumenickou akademií 16. října v Brně. Dozvíte se, proč a jak je fair trade užitečný, co jsou to Fairtradová města, školy a církve. Odpovídá mj. i zakladatel Fairtradových měst Brit Bruce Crowther.

 

Sdílejte své myšlenky!

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

  1. +420 222 522 480
  2. info@fors.cz
  3. IČ 71010114

Sdílejte tuto stránku

Kalendář akcí

Copyright ©2019 | FoRS