CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Commitment to Development Index 2014

Commitment to Development Index 2014

Washingtonský think tank Center for Global Development zveřejnil Commitment to Development Index 2014 (CDI). Jedná se o žebříček 27 nejbohatších zemí světa podle jejich politik vůči rozvojovým zemím. CDI hodnotí následující oblasti: zahraniční pomoc, obchod, finančnictví, migrace, životní prostředí, bezpečnost, technologie. A jak vypadají výsledky Indexu? Na prvním místě se stejně jako v minulých třech letech umístilo Dánsko, které se nachází na nebo nad průměrem ve všech sedmi oblastech. Po něm následují Švédsko, Finsko, Velká Británie (ta se jako jediná ze zemí G7, tzv. nejvyspělejších států světa, dostala do první pětice) a Norsko. Na posledním místě se umístila Jižní Korea. Ačkoli se podle CDI země Visegrádské čtyřky (Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko) řadí na nebo pod průměrem ve většině oblastí, je zde vidět pokrok při snižování emisí uhlíku, což je uznáno v hodnocení životního prostředí. Česká republika letos skončila na 22. místě, což představuje mírné zlepšení oproti loňskému roku, kdy byla na 24. místě. V čem se Česko zlepšilo a v čem naopak zhoršilo?

  • Stejně jako loni má Česká republika nadprůměrné výsledky v oblasti životního prostředí (6. místo), díky vysokým daním na benzín a nízkým emisím skleníkových plynů. Dobré výsledky má také v oblasti technologií (11. místo) a oproti loňsku se umístila lépe v oblasti financí (17. místo).
  • Naopak v oblasti bezpečnosti je Česko druhé od konce (25. místo), kvůli exportu zbraní do chudých a nedemokratických zemí. Nejhůře je na tom Česko v oblasti migrace (26. místo) kvůli imigračním bariérám a ne příliš otevřeným hranicím nekvalifikovaným pracovníkům, uprchlíkům a studentům z rozvojových zemí.

Celý Commitment to Development Index 2014 i s grafickým znázorněním si můžete přečíst zde.

Sdílejte své myšlenky!

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

  1. +420 222 522 480
  2. info@fors.cz
  3. IČ 71010114

Sdílejte tuto stránku

Kalendář akcí

Copyright ©2019 | FoRS