CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

SEVER – Studenti umí pomáhat i dospělým

SEVER – Studenti umí pomáhat i dospělým

 Ve středu 15.4.2015 se v Horním Maršově sešli zástupci studentů středních odborných škol z Trutnova, Jičína a Hradce Králové. Přijeli sem obhájit výsledky své několikaměsíční práce na fiktivní zakázce, kterou řešili v rámci mezinárodního projektu Story Line Approach. 

 Vítězi se stali studenti z Jičína, kteří konkrétní provozovně (soukromé kadeřnictví v Trutnově) doporučili konkrétní kroky k úspoře nákladů zavedením ekologického vytápění a energetickými úpravami budovy. Komise hodnotitelů, ve které seděli i uznávaní odborníci z praxe, ocenila především preciznost připraveného návrhu. Studenti nejen že dokázali spočítat finanční náročnost celého projektu, ale zároveň vcelku přesně určili i dobu návratnosti této investice.

Navíc předložené řešení velmi přesvědčivě prezentovali. Celou rekonstrukci rozfázovali do jednotlivých kroků, což ocenila především „zadavatelka“ projektu, samotná majitelka kadeřnictví. Díky tomu si dnes může vybrat a potažmo realizovat jen ty kroky, které jí vyhovují.

 Jedna z členek hodnotící komise, Ing. Eliška Hájková, ke konferenci podotkla:“ Byli jsme mile překvapeni celkově vysokou úrovní předkládaných řešení. Nejen po odborné, ale i po lidské stránce. Pokud takové chování považují středoškolští studenti za správné a dospělé, pak se o jejich životní cesty nebojím.“

Skupina jičínských studentů se v rámci programu ještě v květnu setká na závěrečné konferenci v Polsku s vítězi z dalších zemí, z Polska a Slovenska, aby společně probrali výsledky svého snažení.

Projekt nese název Story line approach – cooperation between vocational schools students and the world of work (č. CZ/13/LLP-LdV/TOI/134023) . Projekt probíhá dvoukolově, začal v lednu 2014 a skončí v září roku 2015.

 Záměr projektu reaguje na vysokou poptávku středních odborných škol po možnosti propojit školní teorii s praktickou zkušeností studentů ve studovaném oboru. V českém, slovenském i polském školství jsou možnosti škol v tomto směru zatím poměrně omezené, třebaže právě praktická zkušenost studentů je nejvíce poptávána na trhu práce a zvyšuje úspěšnost studentů při hledání zaměstnání. Cílem projektu je, aby se studenti co nejlépe naučili řešit problémy bezprostředně se týkající studovaného oboru a získali zkušenosti, které se jim mohou hodit při profesním uplatnění.

SEVER v Horním Maršově tento mezinárodní projekt koordinuje, partnerem mu je polská občanská nezisková organizace Zielona Akcja a slovenské Občanské sdružení SOSNA.

Sdílejte své myšlenky!

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

  1. +420 222 522 480
  2. info@fors.cz
  3. IČ 71010114

Sdílejte tuto stránku

Kalendář akcí

Copyright ©2019 | FoRS