CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Konference „Česká rozvojová pomoc jako investice“

Konference „Česká rozvojová pomoc jako investice“

Ministerstvo zahraničních věcí ČR spolu s Českou rozvojovou agenturou uspořádalo dne 3. června 2016 v Černínském paláci konferenci „Česká rozvojová pomoc jako investice”. Akci pod záštitou předsedy vlády Bohuslava Sobotky zahájil místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek a náměstek ministra zahraničí pro řízení sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce Martin Tlapa.

Zástupci státního, neziskového a soukromého sektoru zdůraznili v rámci tří diskusních panelů význam rozvojové spolupráce a humanitární pomoci jako investice do stabilizace a prosperity světa, příspěvku k lidské důstojnosti a vzájemné sounáležitosti. Shodli se rovněž na tom, že pro trvale udržitelný rozvoj ve světě je nutná součinnost a spolupráce veřejné, nevládní a soukromé sféry.

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa podtrhl roli zahraniční rozvojové spolupráce jako důležitého nástroje české zahraniční politiky. „Podle předběžných výsledků činil v roce 2015 objem české oficiální rozvojové pomoci do rozvojových zemí 4, 9 miliard Kč, tedy 0,12% hrubého národního důchodu,“ řekl náměstek Tlapa a vysvětlil, že do roku 2030 by česká oficiální rozvojová pomoc měla dosáhnout 0,33% hrubého národního důchodu. „Ke splnění takového cíle je nutná politická a veřejná podpora,“ dodal náměstek Tlapa. Vedle této částky ze státního rozpočtu však do rozvojových zemí z Česka putuje také pomoc z neveřejných zdrojů, například ze sbírek nevládních organizací nebo aktivit soukromého sektoru.

Ředitel nevládní neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek považuje za nezbytné, aby se zvyšoval objem peněz vynakládaných na zahraniční pomoc. „Jak humanitární, tak rozvojová bilaterální pomoc je podrobena detailní kontrole, daří se velmi dobře kontrolovat, kam peníze jdou,“ dodal Pánek. Pozitivní trend ředitel Člověka v tísni vidí také v třístranné pomoci, při níž nezisková organizace získává část prostředků od státu a to jí umožní žádat o peníze z dalších zdrojů. „Násobí se tak naše možnosti pomáhat,“ vysvětlil Pánek.

Česká rozvojová agentura (ČRA), implementační složka rozvojových projektů MZV, v loňském roce realizovala 145 projektů ve 12 zemích na 3 kontinentech v celkovém objemu téměř 436 milionů Kč. „Rozvojová spolupráce je pojistka proti globálním hrozbám,“ řekl ředitel ČRA Michal Kaplan. Jak dodal, pouhá 4% rozpočtu agentury jdou na administrativní výdaje a všechny ostatní peníze se vynakládají na rozvojové projekty.

Spolupráci s ČRA ocenil i Ondřej Nol ze společnosti Aquatest, která se zabývá podzemní vodou a už řadu let působí v Etiopii, kde mimo jiné provádí hydrogeologické mapování země. „Česká rozvojová agentura nám pomáhá B2B projekty. Díky tomu posilujeme své komerční vazby v Etiopii a získáváme reference, na jejichž základě se pak můžeme plnohodnotně účastnit tamních výběrových řízení,“ uvedl Ondřej Nol.

Náměstek ministra zahraničí Tlapa shrnul, že efektivita českého působení v rozvojovém světě je spojena s tematickými a geografickými prioritami, jejichž nový strategický rámec ministerstvo zahraničí a Česká rozvojová agentura v současné době projednávají s ostatními resorty a dalšími aktéry. „Jednou z priorit je Sýrie, pro jejíž obyvatelstvo poslala ČR od roku 2012 přes 200 milionů korun,“ dodal náměstek Tlapa.

Převzato ze stránek Ministerstva zahraničních věcí ČR zde.

Sdílejte své myšlenky!

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

  1. +420 222 522 480
  2. info@fors.cz
  3. IČ 71010114

Sdílejte tuto stránku

Kalendář akcí

Přihlaste se k odběru novinek

Prosím, doplňte číslici (Ochrana proti SPAMu)
{captcha}

Copyright ©2019 | FoRS