Podpora bezpečnosti pracovníků české ZRS

V České republice existuje široké spektrum organizací i soukromých a veřejných institucí, které se angažují v humanitární pomoci a rozvojové spolupráci a vysílají tak své pracovníky do zemí, kde realizují nejrůznější humanitární a rozvojové projekty často ve velmi složitých podmínkách. Bezpečnost těchto pracovníků by měla být v každé situaci a na každém z takových projektů na prvním místě.

Statistiky jasně ukazují, že každoročně jsou humanitární a rozvojoví pracovníci předmětem stovek násilných bezpečnostních incidentů zahrnující únosy, přepadení, kontakt s výbušninami a dokonce i smrt.

Téma bezpečnosti svých pracovníků a vlastní přípravy řeší v tuto chvíli každá organizace samostatně, nedochází k výměně a sdílení cenných zkušeností a poznatků z jednotlivých zemí a neexistuje žádný standardizovaný prostředek, který by sjednocoval alespoň minimální nutné požadavky na přípravu pro výjezd do zahraničí napříč jednotlivými organizacemi.

Smyslem pracovní skupiny pro bezpečnost, realizované v rámci platformy rozvojových a humanitárních organizací FoRS je: podpořit koncepční přístup k tématu bezpečnosti napříč organizacemi sdruženými v Českém fóru pro rozvojovou spolupráci (dále jen FoRS), ale i napříč dalšími subjekty, pro které je toto téma relevantní a důležité.

Cílem je vytvořit prostor pro společné sdílení informací, postupů, procesů, dokumentů a standardů zaměřených na bezpečnost rozvojových a humanitárních organizací a jejich pracovníků, případně dalších aktérů ZRS a tuto platformu dále napojit na zdroje bezpečnostních informací pro humanitární organizace.

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

  1. +420 222 522 480
  2. info@fors.cz
  3. IČ 71010114

Sdílejte tuto stránku