CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Nové statistiky od OECD!

Nové statistiky od OECD!

Z předběžných statistik rozvojové pomoci (ODA) za rok 2013, které minulý týden zveřejnil Výbor pro rozvojovou spolupráci OECD (DAC OECD), vyplývá, že celosvětový objem rozvojové pomoci zaznamenal po dvou letech opět nárůst, a to dokonce na historické maximum – 2,7 bilionů korun. Oproti minulému roku to je nárůst o 6,1 %.  Tento pozitivní vývoj souvisí především s faktem, že pomalu odeznívá ekonomická krize.

V rámci Evropské unie 11 zemí zvýšilo nebo udrželo stejnou úroveň poskytované pomoci a podle plánů na další rok lze očekávat další zvýšení. V současnosti jenom čtyři země EU splnily závazek 0,7 % HND, a to Spojené království, Švédsko, Dánsko a Lucembursko.  Průměrná ODA 28 členských států EU představuje 0,41 % jejich kombinovaného HND.

Česká republika bohužel patří mezi země EU, kde rozvojová pomoc oproti předchozímu roku klesla. Pokles o 4,7 % byl způsoben především snížením bilaterální pomoci pro Afghánistán. Předběžné statistiky DAC OECD hovoří o české ODA o hodnotě 4,15 mld. korun, z čehož 1,11 mld. představuje bilaterální a 3,04 mld. multilaterální rozvojovou pomoc. Podíl české rozvojové pomoci na HND klesl z 0,12 % v roce 2012 na 0,11 % v roce 2013.

Z regionů byla největším příjemcem bilaterální pomoci Afrika. V rámci států se největší pokles rozvojové spolupráce týkal Afghánistánu. V multilaterální spolupráci přispěla Česká republika nejvíce na projekty EU, a to celkem 2,33 mld. korun.

Kromě objemu nadále zůstává pro rozvojovou pomoc hlavní výzvou její kvalita, která je kvůli omezenému objemu české ZRS pro její dopad naprosto klíčová. ČR rozhodně udělala pokrok směrem k efektivnější rozvojové pomoci, například větší koordinací a harmonizací pomoci s aktéry v partnerských zemích. V kontextu efektivnosti ODA probíhá důležitá debata o definici rozvojové pomoci, kdy vlády chtějí pokračovat ve vykazování půjček a dalších finančních nástrojů jako rozvojové pomoci. To zvyšuje objem pomoci bez jakékoliv rozpočtové snahy, ale nemá žádný dopad na chudé obyvatelstvo rozvojových zemí.

Předběžné statistiky naleznete na webu OECD zde.

Více informací je dostupných také na webu organizace CONCORD zde.

Sdílejte své myšlenky!

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

  1. +420 222 522 480
  2. info@fors.cz
  3. IČ 71010114

Sdílejte tuto stránku

Copyright ©2019 | FoRS