CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Jak řeší rozvojové země problémy hladu a podvýživy

Jak řeší rozvojové země problémy hladu a podvýživy

Byl uveřejněn zajímavý index HANCI (Hunger and Nutrition Commitment Index), který měří míru závazku ze strany vlády vyřešit problémy hladu a podvýživy ve 45 rozvojových zemích. Podle výsledků výzkumu jsou hladem a podvýživou nejvíce ohroženi lidé z regionů subsaharské Afriky a jižní Asie, a to i přes fakt, že mnoho zemí v těchto oblastech vykazovalo v minulých letech vysoký ekonomický rozvoj v podobě růstu HDP (např.: Zambie vykazovala v posledním desetiletí vysoký ekonomický růst, přesto zůstává téměr polovina veškeré populace podvýživená a snaha vlády o vyřešení těhcto problémů dokonce podle HANCI klesá).

Je potřeba navíc rozlišovat mezi termínem hlad (způsobený nedostatkem potravy) a podvýživa (způsobena špatným složením potravy). Tématu podvýživy se podle HANCI dostává ještě méně pozornosti než tématu hladu.

Výzkum také ukázal, že na vývoji hladu a podvýživy v zemích je také závislý politický cyklus. Lidé prostě volí na základě toho, jak mají plná břicha a proto podporují více takové strany, které mají ve svých programech toto téma.

Index byl spočítán již podruhé. Je tedy možné porovnat situace s předchozím rokem a zjistit, které země se polepšily a které naopak zhoršily. Na první místě (kde je závazek vlády nejvyšší) se umístila již podruhé Guatemala. Následovalo Peru a Malawi.  Největší pokrok oproti minulému roku zaznamenaly Afghánistán, Angola, Burundi, Libérie či Barma. Pohoršily si naopak země jako Guinea Bissau, Jemen a Súdán, které jsou hluboce ve spodní části žebříčku.

Celou zprávu si můžete stáhnout na webu HANCI website.

Sdílejte své myšlenky!

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

  1. +420 222 522 480
  2. info@fors.cz
  3. IČ 71010114

Sdílejte tuto stránku

Copyright ©2019 | FoRS