Jak řeší rozvojové země problémy hladu a podvýživy
Byl uveřejněn zajímavý index HANCI (Hunger and Nutrition Commitment Index), který měří míru závazku ze strany vlády vyřešit problémy hladu a podvýživy ve 45 rozvojových zemích. Podle výsledků výzkumu jsou hladem a podvýživou nejvíce ohroženi lidé z regionů subsaharské Afriky a jižní Asie, a to i přes fakt, že mnoho zemí v těchto oblastech vykazovalo v minulých letech vysoký ekonomický rozvoj v podobě růstu HDP (např.: Zambie vykazovala v posledním desetiletí vysoký ekonomický růst, přesto zůstává téměr polovina veškeré populace podvýživená a snaha vlády o vyřešení těhcto problémů dokonce podle HANCI klesá).
Je potřeba navíc rozlišovat mezi termínem hlad (způsobený nedostatkem potravy) a podvýživa (způsobena špatným složením potravy). Tématu podvýživy se podle HANCI dostává ještě méně pozornosti než tématu hladu.
Výzkum také ukázal, že na vývoji hladu a podvýživy v zemích je také závislý politický cyklus. Lidé prostě volí na základě toho, jak mají plná břicha a proto podporují více takové strany, které mají ve svých programech toto téma.
Index byl spočítán již podruhé. Je tedy možné porovnat situace s předchozím rokem a zjistit, které země se polepšily a které naopak zhoršily. Na první místě (kde je závazek vlády nejvyšší) se umístila již podruhé Guatemala. Následovalo Peru a Malawi. Největší pokrok oproti minulému roku zaznamenaly Afghánistán, Angola, Burundi, Libérie či Barma. Pohoršily si naopak země jako Guinea Bissau, Jemen a Súdán, které jsou hluboce ve spodní části žebříčku.
Celou zprávu si můžete stáhnout na webu HANCI website.
Sdílejte své myšlenky!