CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Kafé Afrika – jediná africká restaurace v Praze

Kafé Afrika – jediná africká restaurace v Praze

Kafé Afrika úspěšně vytrénovala 15 pracovníků z řad afrických imigrantů a azylantů

Kafé Afrika ve Vojtěšské ulici na Praze 2 je jedinou africkou restaurací v Praze. Podnik funguje od července 2013 jako sociální firma obecně prospěšné společnosti Humanitas Afrika. V únoru jejím tréninkovým programem úspěšně prošlo posledních 6 z celkem 15 účastníků.  Kavárna důstojně prezentuje africkou gastronomii a kulturu a těší se pozitivním recenzím.

Hosté si pochutnají na specialitách jako Nkovi (hovězí se zelím, Kongo), Tajine (pomalu vařené jehněčí s batáty a zeleninou, Maroko) či Doro Wat (kuřecí maso dušené s rajčaty, zázvorem, česnekem a zeleninou, Etiopie). Vegetariáni ocení Plasas (zeleninové soté s kokosovou omáčkou, Sierra Leone) či různě upravené fazole, špenát, kuskus s oříšky a speciální omáčky. Sladkou tečkou může být třeba yamový puding Azonto se zázvorem a čerstvým ovocem. Kafé Afrika nabízí fairtrade africkou kávu z Etiopie, africké pivo a víno či čokoládu z Ghany. Vše v příjemném a nekuřáckém prostředí.

Více o skupině, ze které se rekrutují zaměstnanci Kafé Afrika

Imigranti a azylanti pocházející ze zemí Afriky se při integraci do české společnosti, potažmo při začleňování na trh práce potýkají s mnoha problémy. Byť mohou legálně pracovat a mají na trhu práce stejná práva jako občané ČR, jen velmi těžko konkurují českým žadatelům o zaměstnání. Valná většina lidí z této skupiny nemá v ČR žádné sociální zázemí. Jsou pod každodenním tlakem přežít, tj. zajistit příjem pro pokrytí základních potřeb, zejména ubytování a stravy. Nezbývá jim tak mnohdy čas na rekvalifikaci a kurzy českého jazyka. Berou tedy takovou práci, která nevyžaduje žádnou kvalifikaci či znalost českého jazyka a často se vystavují mnoha rizikům. V takové situaci jsou mnohdy zneužíváni nepoctivými podnikateli a nuceni například pracovat přesčasy bez adekvátního výdělku.

Kafé Afrika imigrantům poskytuje:

  • možnost získat řádnou pracovní zkušenost v České republice a zvyknout si na české pracovní podmínky a prostředí
  • trénink základních pracovních návyků očekávaných českými zaměstnavateli (dlouhodobě nezaměstnaní imigranti pracovní návyky postupně ztrácejí)
  • trénink dovedností vedoucích k pracovnímu uplatnění a udržení pracovního místa (tzv. měkké dovednosti: organizační schopnosti, týmovou spolupráci, komunikaci se zákazníkem, řešení problémových situací při komunikaci se zákazníkem, výkonnost a zvládání stresu)
  • posílení sociálního kontaktu s představiteli majority a vypořádání se s obtížným obdobím sociální izolace během prvních let pobytu v hostitelské zemi

Sdílejte své myšlenky!

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

  1. +420 222 522 480
  2. info@fors.cz
  3. IČ 71010114

Sdílejte tuto stránku

Copyright ©2019 | FoRS