CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish

Novinky Fairtrade ČS

Novinky Fairtrade ČS

Každou druhou květnovou sobotu se slaví Světový den pro fair trade. Patří nejen happeningům, ale také dalším doprovodným akcím, které mají za cíl upozornit na problémy lidí ze zemí globálního Jihu. Květnový newsletter se proto věnuje krátkému ohlédnutí za nejdůležitějšími aktivitami.

Host z Pobřeží slonoviny

Na společné pozvání Fairtrade Česko a Slovensko a Ekumenické Akademie přijel do Česka podpořit fair trade kakaový farmář a předseda sítě Cocoa Network v rámci Fairtrade Africa, Fortin Bley. V průběhu týdne se setkal se studenty, zástupci firem, novináři i se širokou veřejností.  Podělil se o vlastní zkušenosti s produkcí kakaa, vysvětlil, jak Fairtrade pomáhá pěstitelům a jak konkrétně mohou pomoci právě spotřebitelé.

Čokoládový workshop

Fortin Bley byl hlavním hostem speciálního workshopu s tématem „fairtradové kakao a jeho obchodní potenciál v Česku a na Slovensku“. Sešli se na něm zástupci firem, kteří s fairtradovými produkty na našem trhu již obchodují nebo plánují jejich uvedení. Cílem workshopu bylo podělit se o své zkušenosti a navázat důležité kontakty.

Tisková konference

Za přítomnosti České televize a dalších médií proběhla 5. května tisková konference. Dle nejnovějších údajů, které prezentovala Hana Chrováthová, ředitelka Fairtrade ČS, čeští zákazníci utratili v roce 2014 celkem 203 milionů korun za výrobky se známkou FAIRTRADE. Maloobchodní obrat se oproti roku 2013 opět zvýšil, a sice o 17 %. Nejprodávanějším fairtradovým produktem je již několik let po sobě káva. Vloni se jí prodalo 190 tun v hodnotě 138 milionů korun. Češi tak jen díky kávě vloni zaplatili více než 2 mil Kč pěstitelům ve formě tzv. sociálního příplatku. Tato část ceny kávy slouží k investicím do rozvoje komunit a o jejím využitíi rozhodují sami pěstitelé na základě rozhodování ve svých organizacích. Po kávě se dále nejvíc prodávaly produkty z fairtradové bavlny a čaj. S rostoucí spotřebou tak lidé stále více podporují drobné zemědělce a pracovníky z rozvojových zemí, což Fortin Bley doložil na tiskové konferenci příklady ze života jejich družstva.   Video z tiskové konference naleznete zde.

Rekordní Férová snídaně NaZemi

Do letošního piknikového happeningu na podporu fair trade a odpovědné spotřeby se zapojilo rekordních 136 míst v republice.  Na celém světě tak „spolu“ posnídaly tisíce lidí. Na snímku, který poskytla organizace NaZemi, je průběh snídaně v Brně. Více zde.

Mezinárodní konference Fairtradových měst

Každoroční setkání zástupců Fairtradových měst z celého světa se letos uskuteční od 4. do 5. července v Bristolu (UK). Tématem tohoto ročníku je fair trade a udržitelnost. Registrace je otevřena, více informací zde.
Kompletní newsletter naleznete zde.

Sdílejte své myšlenky!

Kontakt

České fórum pro rozvojovou spolupráci Vladislavova 1460/12, 110 00 Praha 1

  1. +420 222 522 480
  2. info@fors.cz
  3. IČ 71010114

Sdílejte tuto stránku

Copyright ©2019 | FoRS