FoRS a rozvojová témata v médiích
FoRS – Další změny v rozpočtu ČR? Kromě obrany se budou v lednu řešit seškrtané peníze na humanitární pomoc
(Praha, 22. 12. 2020) Osekání rozpočtu na obranu není jedinou obětí, kterou vládní koalice musela přinést, aby zajistila podporu rozpočtu pro rok 2021. Změn dozná také kapitola určená na humanitární a rozvojovou pomoc. Ministerstvo zahraničí chce ale škrty ještě zvrátit při lednovém jednání vlády. Ještě v červnu 2020 se počítalo s tím, že na zahraniční rozvojovou spolupráci půjde z českého rozpočtu 707 milionů korun a na humanitární pomoc 220 milionů korun. Podle schváleného návrhu se ale rozpočet na rozvojovou spolupráci scvrkne o 100 milionů oproti původním plánům. O sto milionů nižší bude také rozpočet české humanitární pomoci, což znamená, že se srazí na polovinu dosavadních výdajů. Více podrobností naleznete zde.
FoRS, Klimatická koalice a Charita ČR – Humanitární dopady klimatické změny a extrémního počasí
(Praha, 9. 7. 2020) Klimatická koalice uspořádala společně s organizacemi Člověk v tísni, Charita ČR a České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS) tiskový seminář, kterým chce upozornit na souvislosti humanitárních dopadů extrémního počasí s emisemi skleníkových plynů, na jejichž vypouštění se Česko podílí již od počátku průmyslové revoluce. V návaznosti na tiskový seminář vyšly následující články:
- 90 % přírodních katastrof bylo za posledních 20 let spojeno se změnou klimatu a extrémním počasím. Humanitární dopady těchto krizí jsou apelem na snižování emisí
- Máme nejteplejší rok a pykat budou chudí i bohatí, varují experti. Češi už na to doplatili
- Extrémní počasí je stále častější. I v Česku, varuje Pixová z Klimatické koalice
- Extrémní počasí je stále častější i v Česku.‘ Podívejte se na graf srážek od roku 1954
- 90 % přírodních katastrof bylo za posledních 20 let spojeno se změnou klimatu a extrémním počasím. Humanitární dopady těchto krizí jsou apelem na snižování emisí (Ekolist, tištěno)
- Výkyvy počasí se zhoršují. Česko má našlápnuto k novému rekordu
- 90 % přírodních katastrof bylo za posledních 20 let spojeno se změnou klimatu a extrémním počasím. Humanitární dopady těchto krizí jsou apelem na snižování emisí
- 90 % přírodních katastrof bylo za posledních 20 let spojeno s extrémním počasím
- Klimatická krize má humanitární dopady
FoRS – Ostuda trvá: vláda škrtá pomoc rozvojovým zemím se zvládáním klimatické krize
(28. 4. 2020) Česká republika má v příštím roce přispět částkou 50 milionů korun do Zeleného klimatického fondu, který rozvojovým zemím pomáhá se zvládnutím klimatické krize. Tento příspěvek by měl být financován z prodeje emisních povolenek, který Ministerstvu životního prostředí přináší 4 miliardy korun ročně. Ministerstvo financí se ale v souvislosti s pandemií koronaviru staví proti návrhu MŽP na tento příspěvek. Šíření koronaviru v rozvojových zemích nicméně současné krize, včetně té klimatické, prohlubuje. Je tedy nutné, aby ČR pokračovala ve financování rozvojové pomoci a pomohla předejít zhoršení humanitární situace v rozvojových zemích. Více naleznete v článku od Kláry Sutlovičové (FoRS).
FoRS pro Český rozhlas – USA odstupují od pařížské klimatické dohody
(5. 11. 2019) Vláda USA oficiálně informovala OSN, že zahájila proces odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015. Jde o první formální krok v procesu, který bude trvat dle Agentury Reuters jeden rok. Smlouvu, která vstoupila v platnost 4. listopadu 2016, mohou signatáři vypovědět nejdříve po třech letech. Spojené státy jsou první zemí, která od smlouvy odstupuje. Více se dočtete v tomto článku. Pro Český rozhlas Plus komentuje situaci policy officerka FoRS Klára Sutlovičová (17:30 min).
FoRS – Příspěvek ČR rozvojovým zemím na zvládání dopadů změn klimatu klesá
(8. 11. 2019) Česká republika od roku 2010 poskytuje finanční prostředky na zvládání dopadů změn klimatu a snižování emisí v rozvojových státech. Objem těchto financí se mezi lety 2010 až 2018 pohyboval v rozmezí 75 až 223 milionů korun ročně, z čehož většina byla vynaložena prostřednictvím bilaterální rozvojové spolupráce. V posledních třech letech, za něž jsou dostupná data, ale výše příspěvků klesala (viz tabulka) a na příští roky nemá vláda konkrétní plán. Poskytování finanční podpory na klimatická opatření v zemích globálního Jihu patří mezi závazky, k nimž se Česká republika přihlásila ratifikací Pařížské dohody. Více naleznete ve článku Kláry Sutlovičové (FoRS) zde.
FoRS představuje zprávu Mezinárodního klimatického panelu OSN ke změně klimatu
(8. 8. 2019) Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) 8. 8. 2019 v Ženevě zveřejnil novou zprávu, zaměřenou na půdu, krajinu a zemědělství. Vědci varují, že změny v produkci potravin a přístupu ke krajině jsou pro stabilní klima podobně důležité jako konec fosilních paliv. Po loňské zprávě o možnostech, jak zabránit oteplení planety o více než jeden a půl stupně Celsia, jde o další naléhavé varování vědců, že bez zásadních řešení v produkci potravin a péči o krajinu nebude možné splnit požadavky Pařížské klimatické dohody ani zajistit dostatek potravin pro světovou populaci. FoRS k této příležitosti na tiskové konferenci představil společnou tiskovou zprávu Klimatické koalice, Českého fóra pro rozvojovou spolupráci – FoRS, Greenpeace a Česka proti chudobě a nerovnostem ve spolupráci s Informačním centrem OSN. Níže naleznete mediální výstupy.
- Aktuálně.cz – zpráva: Za 24 procent emisí může nakládání lidí s půdou. OSN apeluje na zemědělce a lesníky.
- ČTK – zpráva: Experti OSN vyzvali ke změně využívání půdy i stravovacích návyků
- ČT 24 – zpráva: Vedra i sucha budou intenzivnější, varuje OSN. Země nás uživí, ale musíme se změnit, říká český klimatolog
- Ekolist.cz – zpráva: Vědci: Změny v produkci potravin a přístupu ke krajině jsou pro stabilní klima podobně důležité jako konec fosilních paliv
- iRozhlas – zpráva: Využívání půdy a stravovací návyky se musí změnit, vyzvali experti OSN na změnu klimatu
FoRS – Meze adaptací
(1. 5. 2019) V debatě o změně klimatu se objevují argumenty, že si lze vybrat: buď snížit emise skleníkových plynů, nebo se přizpůsobit. A občas zaznívá, že druhá možnost je lepší. Odpověď není jednoduchá. Adaptace mají své meze a od určité hranice znečištění a změny podnebí se lze přizpůsobovat jen za cenu enormních humanitárních obětí a ekonomických škod. Více informací čtěte v článku policy officerky FoRS Kláry Sutlovičové zde.
FoRS – Smutné výročí syrského konfliktu
(4. 3. 2019) Sýrii už osm let ničí válečný konflikt. Miliony lidí zůstávají ve strachu a nejistotě. Zmařené životy, zničená infrastruktura, zavření a zdemolované školy a nemocnice. A zbytek světa jako by zapomněl… Krátké video o syrském konfliktu naleznete zde.
S čím by mladý člověk měl vstupovat do dnešního světa?
(21. 11. 2018) Na tuto otázku jsme se zeptali našich hostů Týdne GRV. Jaké hodnoty považují v dnešním světě za důležité? Bez čeho se podle nich mladý člověk neobejde? Jaké vlastnosti jsou klíčové pro úspěšný start do života? ZDE se můžete podívat na video a poslechnout si několik odpovědí na tuto zapeklitou otázku.
Svět se mění. A co my? aneb Týden rozvojového vzdělávání 2018
(21. 11. 2018) K 15. výročí globálního rozvojového vzdělávání v ČR se již potřetí pod taktovkou FoRS konal Týden GRV. Celá řada organizací, škol a institucí se při této příležitosti měla možnost zapojit do workshopů a diskuzí, a podělit se tak o své zkušenosti a nápady. A že bylo rozhodně o čem mluvit! Pokud Vás zajímá více, ZDE se můžete podívat na krátké video.
Český rozhlas Plus – FoRS hostem v debatě „Musíme si pomáhat?“
(30. 11. 2018) Tematický týden Musíme si pomáhat završila speciální hodinová debata Českého rozhlasu Plus s podtitulem Rozvojová pomoc vs. Rozvojová spolupráce. Celou debatu si můžete poslechnout zde.
Hosty debaty byli:
- Pavel Nováček, Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
- Josef Novotný, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze
- Tomáš Tožička, Social Watch
- Martin Tlapa, náměstek ministra zahraničí
- Jan Blinka, Česká rozvojová agentura
- Jan Mrkvička, Člověk v tísni
- Martin Rozumek, Organizace pro pomoc uprchlíkům
- Katarína Šrámková, České forum pro rozvojovou spolupráci (po 41. minutě)
FoRS na Festivalu AKCENT: Akcent na migraci
Na začátku listopadu se FoRS podílel na organizaci festivalu AKCENT v Divadle Archa. Návštěvníci festivalu měli příležitost zúčastnit se například Jarmarku příběhů, v rámci kterého vystoupilo několik českých neziskových organizací s osobními příběhy migrantů. Můžete nás najít v médiích zde:
- Ethnocatering (8. minuta)
- Akcent na migraci (5,25 minuta)
- Akcent na migraci (13. minuta)
- InBáze (9,50 minuta)
- Akcent na migraci (9. minuta)
- Akcent na migraci (9,48 minuta)
Světový humanitární den 2018
19. srpna se slaví Světový humanitární den. Lídři českých humanitárních organizací připomínají, že naše pomoc v humanitárních krizích je něco, na co mohou být Češky a Češi hrdí. (Kliknutím na obrázek se Vám spustí video)
Češi chtějí pomáhat potřebným!
Snaha o pomoc potřebným či chuť postavit se výzvě bývají motivy, proč lidé chtějí pracovat pro nevládní organizaci Lékaři bez hranic (MSF). Zájemce neodrazují ani negativní reakce na působení nevládních organizací z poslední doby, řekl vedoucí komunikace MSF Tomáš Bendl. Důkazem, že česká veřejnost má v organizaci důvěru, je podle něj i ochota lidí přispívat na její činnost. Více o zájmu české veřejností pomáhat čtěte zde.
Česko pošle chudším zemím 1,2 miliardy (28. 5. 2018)
Na zahraniční dvoustrannou rozvojovou spolupráci má ČR připraveno pro příští rok téměř 1,2 miliardy korun. Je to o sto miliónů korun víc než letos. Příští rok zůstanou jako prioritní středně příjmové Bosna a Hercegovina, Gruzie, Moldavsko, ale také Zambie, Etiopie a Kambodža, které patří k nejchudším.Předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že už jako ministr zahraničí o navyšování pomoci neúspěšně usiloval. „Místo navýšení rozvojové pomoci jsme horko těžko uhráli remízu,“ podotkl. Více informací čtěte zde.
FoRS – Válečný konflikt v Sýrii trvá už sedm let.
V současné době v Sýrii je jedna z největších humanitárních krizí, miliony syrských obyvatel potřebují pomoc. Mnozí opouštějí domovy, ocitají se bez střechy nad hlavou, možnost obživy a přístupu k lékařské péči a vzdělání. Zde se můžete podívat na krátké video o utrpění milionu lidí od syrského válečného konfliktu.
Představení zprávy o svěřeneckém fondu EU-Afrika a kulatý stůl v Senátu (30. 1. 2018)
Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty ve spolupráci s Českým fórem pro rozvojovou spolupráci – FoRS představily českou verzi zprávy CONCORDu v úterý 30. 1. 2018 na kulatém stole v Senátu PČR. Odborného setkání se zúčastnili spoluautorka zprávy Giulia De Ponte – CONCORD Itálie, Hans Christian Stausboll – vedoucí Oddělení rozvojové spolupráce pro východní Afriku, DG DEVCO Evropské komise, Václav Hampl, předseda Výboru pro záležitosti EU Senátu PČR, zástupci státní správy, neziskového sektoru, senátory a další.
- Reportáž pořadu Týden v politice (ČT24) najdete zde.
- Článek v časopisu na Rozvojovka zde. (edit: web rozvojovka.cz již není v provozu)
Propagace debaty FoRS na Festivalu demokracie, konaného v rámci Fóra 2000 (9. 10. 2017)
- Celá video-pozvánka je ke shlédnutí zde.
Mediální výstupy z tiskové konference k iniciativě MĚJ SE K SVĚTU (konané dne 8. 10. 2015)
- Český rozhlas Plus (Dalibor Zíta, 9. 10. 2015):
→ Ranní plus – O projektu Měj se k světu. (po 17. minutě)
- Deník (ČTK, 8. 10. 2015):
→ Neziskové organizace požadují po vládě řešení udržitelného rozvoje.
- Haló noviny (Monika Hoření, 12. 10. 2015):
→ Neziskovky: Mějme se k světu.
- Parlamentní listy (ČTK, 11. 10. 2015):
- Romea.cz (Michal Komárek, 9. 10. 2015):
Mediální výstupy z distribuce World´s Best News (konané dne 14. 9. 2015)
- Český rozhlas (Eva Rajlichová, 14. 9. 2015)
→ Dobrovolníci roznášejí dobré zprávy o zlepšování životních podmínek v rozvojovém světě.
- Respekt (Silvie Lauder, 20. 9. 2015)
→ Svět je stále lepší, jen o tom nevíme.
- Haló noviny (16. 9. 2015)
→ Organizace upozornily na plnění rozvojových cílů OSN
Mediální výstupy ze snídaně pro novináře k Addis Abeba (konané dne 8. 7. 2015)
- Rozvojovka.cz (8. 7. 2015)
→ Státníci míří na mezinárodní konferenci OSN o budoucnosti financování globálního rozvoje v Addis Abebě. (edit: web rozvojovka.cz již není v provozu)
- Český rozhlas – pořad Ranní plus (8. 7. 2015)
→ Rozhovor s Katarínou Šrámkovou
- EuroAktiv (Adéla Denková, 17. 7. 2015)
→ Chudé země tratí obrovské částky na daňových únicích, OSN s jasným řešením nepřišla.
- Server Seniorum.cz (9. 7. 2015)
→ Mezinárodní konference o budoucnosti financování globálního rozvoje.
- Server Stabilita a rozvoje EU (8. 7. 2015)
Další
- Česká televize – Studio ČT24 (Rozhovor s Pavlem Přibylem, 25. 9. 2015)
→ Summit OSN o chudobě. (po 31. minutě)
Novinářské cesty
FoRS podpořil několik cest novinářů do tzv. rozvojových zemí. Články, které na základě svých cest publikovali, si můžete přečíst zde:
1. Cesta Tomáše Lindnera do Etiopie (13. 7. – 16. 7. 2015)
Cílem Tomášovy cesty byla především účast na třetí mezinárodní konferenci o financování rozvoje, kde se řešilo např.: téma daňových úniků. Na webu respekt.cz následně vyšly články:
- Afriku šidí účetní oddělení globálních firem, Respekt, 16.7.2015 – dostupný zde.
- Za vším hledej daně, Respekt, 22.7.2015 – dostupný zde.
- Etiopská placka se stává módním jídlem, Respekt, 23.7.2015 – dostupný zde.
- Dobré zprávy z planety Země, Respekt, 21.9.2015 – dostupný zde.
- Pozor, úspěch: Drahé summity s bezzubými deklaracemi jsou přínosné a potřebné, Respekt, 21. 9. 2015 – dostupný zde.
2. Cesta Jana Prokeše do Zambie (24.1. – 9.4. 2014)
Jan se během své cesty zaměřil především na témata jako české rozvojové projekty v Zambii, česká stopa v Zambii atd.
- Dětem z chudinského předměstí zambijské Lusaky pomáhají Češi. Vzděláním i sportem, Český rozhlas, 26.11.2014 – dostupné zde. (edit: web již není v provozu)
- Vánoce slaví i křesťané v Zambii. K tradicím tam patří třeba tanec dívek, Český rozhlas, 24.12.2014 – dostupné zde.
- Čeští montéři postavili v Zambii pivovar, kukuřičné pivo jim ale nechutná, Český rozhlas, 3.1.2015 – dostupné zde.
- Díky české pomoci mají zambijští sirotci naději na lepší život. „Naše práce těší i Boha,“ říká pastor, který o ně pečuje, Český rozhlas, 9.2.2015 – dostupné zde.
- V Zambii rozhoduje kmenová příslušnost. Přesto je stát ostrovem míru, Český rozhlas, 11.2.2015 – dostupné zde.
- Čína dělá v Zambii neplechu, říká manažer společnosti na těžbu mědi, Český rozhlas, 27. 8. 2015 – dostupné zde.
3. Cesta Jany Vrubelové do Indie (11. 9. – 18. 9. 2014)
Jana se na své cestě věnovala tématu rozvojové spolupráce a globálních souvislostí, se zaměřením na pracovní podmínky a důstojnou práci, násilí páchané na ženách a chudoba.
- „Hello, tady Danny. Nezavěšujte prosím.“, Lidové noviny, 27.9.2014 – dostupné zde.
- „Provedu ulicí a svým životem“, Lidové noviny, 4.11.2014 – dostupné zde.
- „Nacionalismus. Největší hrozba Indie“, Lidové noviny, 22.11.2014 – dostupné zde.
- „Bosé inženýrky. Chudé, ale mocné ženy. “, Lidové noviny, 10.12.2014 – dostupné zde.
- „Zmizet bez kouzel (magazín Pátek) “, Magazín Pátek – dostupné zde.
4. Cesta Markéty Tauerové Kutilové na Srí Lanku (24.1. – 9.4. 2014)
Markéta se během své cesty zaměřila především na témata jako je pracovní podmínky plantážních pracovníků a textilních továren, české rozvojové projekty, ilegální migrace ze Srí Lanky, postavení žen.
-
- Senátorka Horská: Všichni cesti politici by měli vidět chudobu, 31.1.2014, Pardubický deník – dostupné zde.
-
- Na Šrí Lance stojí nejen české školy, ale i celé vesnice, Pardubický deník, 5.2.2014 – dostupné zde.
-
- Senátorka Horská: Všichni čeští politici by měli vidět chudobu, Rozvojovka.cz, 6.2.2014 (edit: web rozvojovka.cz již není v provozu)
-
- Cejlonský čaj je kořeněný novodobým otroctvím. Ochutnali byste?, ČrO Radiožurnál: Večení host, 19.5.2014 – dostupné zde.
-
- Jak to vidí: Na plantážích na Srí Lance panuje novodobé otroctví, ČrO Dvojka, 30.6.2014 – zde.
- Čaj s příchutí genocidy, 25.5.2015 – zde.