Zahraniční rozvojová spolupráce ČR (ZRS)
Zahraniční rozvojová spolupráce ČR (ZRS)
Zahraniční rozvojová spolupráce (ZRS) je plnohodnotnou součástí zahraniční politiky ČR a přispívá k naplňování jejích cílů. Česká republika projevuje solidaritu s lidmi v málo rozvinutých zemích a cítí svůj díl odpovědnosti na řešení globálních problémů, které do značné míry souvisejí s chudobou. Strategickým cílem české rozvojové politiky je odstraňování chudoby a podpora bezpečnosti a prosperity prostřednictvím efektivního partnerství, které umožní chudým a málo rozvinutým zemím realizovat jejich rozvojové cíle.
Východiskem pro strategii ZRS ČR jsou Cíle udržitelného rozvoje do roku 2030(Sustainable Development Goals, zkráceně SDGs) schválené na úrovni OSN v roce 2015.
Poskytováním rozvojové pomoci hodlá ČR přispívat k zajištění bezpečnosti a stability na globální úrovni i k předcházení konfliktů na regionální a lokální úrovni, omezení nežádoucí migrace, bezpečnosti v oblasti životního prostředí, podpoře demokracie, dodržování lidských práv a základních svobod a posilování právního státu.
Tématické priority ČR
Na období 2018-2030 byly v návaznosti na Cíle udržitelného rozvoje tematické priority České ZRS stanoveny takto:
- zemědělství a rozvoj venkova
- udržitelné nakládání s přírodními zdroji
- ekonomická transformace a růst
- inkluzivní sociální rozvoj
- řádná demokratická správa věcí veřejných
ZRS a oficiální rozvojová pomoc (ODA)
ZRS se statisticky vykazuje v rámci tzv. oficiální rozvojové pomoci. Ta představuje veškeré vykazatelné prostředky (finanční toky, technickou pomoc a komodity) poskytnuté ze státního rozpočtu a dalších veřejných rozpočtů na účely podpory socioekonomického rozvoje partnerských zemí v souladu s metodikou Výboru pro rozvojovou spolupráci OECD (OECD DAC). Podle formy poskytování se česká ODA dělí na dvoustranou (bilaterální) kam spadají zejména rozvojové projekty v prioritních zemích české ZRS, humanitární pomoc, stipendia na českých vysokých školách pro studenty z rozvojových zemí či projekty v oblasti bezpečnosti, a dále na mnohostrannou (multilaterální), kam patří povinné i dobrovolné příspěvky Evropské unii a vybraným mezinárodním organizacím, jako jsou OSN, Mezinárodní červený kříž aj.
Koordinace ZRS
V současném institucionálním uspořádání v souladu se zákonem 151/2010 Sb. o zahraniční rozvojové spolupráci:
- Ministerstvo zahraničních věcí připravuje strategické a koncepční dokumenty, každoroční Plány dvoustranné rozvojové spolupráce i střednědobé výhledy; zadává evaluace rozvojových projektů a programů a řídí Českou rozvojovou agenturu.
- Česká rozvojová agentura zajišťuje realizaci rozvojové spolupráce, včetně identifikace vhodných projektů, jejich formulace, vypisování výběrových řízení (ve formě veřejných zakázek i dotací), podpisu smluv a monitoringu projektů.
- Rezortní ministerstva se účastní práce v Radě pro ZRS, která zajišťuje meziresortní koordinaci a koherenci mezi cíli a prioritami ZRS a ostatními nástroji vládní politiky v rozsahu daném Statutem Rady pro zahraniční rozvojovou spolupráci (příloha UV č. 1439/2007 ze dne 19. 12. 2007), schváleným vládou.
- Zastupitelské úřady v prioritních zemích plní významné úkoly při identifikaci a formulaci vhodných projektů i při monitoringu jejich realizace; jsou důležitým kontaktním místem pro státní a jiné instituce v partnerských zemích i pro české realizátory. Řada úkolů ve vztahu k partnerské zemi vyplývá také ze závazků ČR přijatých v EU.
Více informací viz:
-
- https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/rozvojova_spoluprace/koordinace_zrs/index.html
Pod širší agendu ZRS spadá i Strategie globálního rozvojového vzdělávání a osvěty o globálních souvislostech. Ta je připravována ve spolupráci se všemi dotčenými aktéry z veřejné, akademické, neziskové i soukromé sféry sdruženými v pracovní skupině pro GRV v rámci Rady pro ZRS.
Cílem globálního rozvojového vzdělávání (GRV) je podporovat schopnost lidí kvalifikovaně a objektivně porozumět globálním, regionálním i lokálním politickým, ekonomickým, sociálním, environmentálním a kulturním procesům, včetně jejich vzájemných souvislostí a propojenosti jejich dopadů.
Blíže viz:
Briefing sheet FoRS:
- http://www.fors.cz/wp-content/uploads/2020/03/1_FoRS_GRV-Aidwatch_final.pdf
Prioritní země 2018-2023
Prioritními země s programem rozvojové spolupráce na období 2018–2023 jsou Bosna a Hercegovina, Etiopie, Gruzie, Kambodža, Moldavsko a Zambie.
Programy spolupráce s uvedenými zeměmi jsou publikovány zde https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/rozvojova_spoluprace/dvoustranna_zrs_cr/prioritni_zeme_2018_2023/index.html
Informace o jednotlivých projektových aktivitách naleznete na www.czechaid.cz.
Zdroj: MZV (2021)
Finanční prostředky ZRS ČR
Finanční pomoc
ČR se spolu s dalšími donory z novějších členských zemí EU zavázala dosáhnout do roku 2030 výše ODA ve vztahu k HND na úrovni 0,33 %. I když měl být tento cíl původně splněn již v roce 2015, plní ho naše země ani ne ze dvou pětin a pro jeho dosažení není stanoven jasný plán. Zejména je potřeba navyšovat bilaterální složku ODA tak, aby se poměr bilaterální a multilaterální ODA vyrovnal. Český poměr ODA k HND dlouhodobě kolísá mezi 0,11 a 0,15 %.
Další informace:
TZ FoRS:
Aidwatch zpráva CONCORD Europe s country page k ČR:
- https://concordeurope.org/2020/10/28/aidwatch-2020-knock-on-effects-an-urgent-call-to-leave-no-one-behind/